"Memleketi; iklim, su ve toprak verimi bakımından, tarım bölgelerine ayırmak gerekir."

Turgutlu Hakkında

Turgutlu, son yıllarda yapmış olduğu büyük atılımlarla Ege’nin Yükselen Yıldızı konumuna gelen, dikkatleri üzerine çekmiş, yatırımcıların ilgi odağı olmuş, Manisa’nın en büyük ilçelerinden birisidir. 1530’larda kurulan ilçe kurulduğu günden itibaren ilgi odağı ve bir geçiş yeri konumunda bulunmuştur. Bir çok uygarlını geçiş noktası olan Turgutlu, Yunanlılar, İzmir'den kısa bir süre sonra işgal edilmiştir. 7 Eylül 1922 de bulunduğu işgalden Kurtuluş Savaşımızın başarı ile sonuçlanması üzerine kurtulmuş ancak Yunan askeri giderken şehri, Küllük tabir edilen yer hariç tamamen yakmışlardır. Turgutlu; doğusunda Ahmetli, batısında Manisa, Kemalpaşa, kuzeyinde Saruhanlı, güneyinde Ödemiş ve Bayındır ilçeleri ile çevrilidir. Ege Denizinin 55 kmdoğusunda olup, denizden yüksekliği 78 metredir. Yüzölçümü 530 km.dir.

İlçenin İlçe Nüfusu 121.020'dir. Bunun % 77.4'ü (93.727) İlçe merkezinde, % 22.6'sı (27.293) ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır. Mülki idarede birinci sınıf ilçe olan Turgutlu'ya bağlı, Merkezle birlikte 3 belediye, 37 köy vardır. İlçe merkezinde 22, kasabalarda 8 ve köylere bağlı 8 olmak üzere toplam 37 mahalle vardır. Turgutlu İlçe merkezi ve köylerinde, değişik yerlerden gelen aileler iç içe yaşamaktadır. İlçemizde tarım, toprak sanayi ve makine sanayiine dayalı bir ekonomi vardır. Turgutlu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 45 İlköğretim, 11 Orta Eğitim Kurumu, 7 adet özel dershane, 3 adet özel motorlu taşıt sürücü kursu ayrıca 2 adet kütüphane vardır.

İlçede 150 ve 120 yataklı (82. Yıl) olmak üzere 2 adet devlet hastanesi, ilçe merkezinde 8, köy ve kasabalarda 4 olmak üzere toplam 12 adet sağlık ocağı, 1 adet Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Tabipliği, 1 adet Verem Savaş Dispanseri ve modern ambulans donanımı ile 1 adet 112 Acil Yardım İstasyonu hizmet vermektedir. Ayrıca halk tarafından yaptırılan 60 kişi kapasiteli bir huzurevi bulunmaktadır.

İlçenin % 54'ünde tarım yapılmaktadır. Turgutlu'da Gediz Havzası’nın verimli topraklarının bulunması ve Akdeniz ikliminin olumlu etkileri sayesinde polikültür tarım yapılmaktadır. Çekirdeksiz üzüm, pamuk, tütün, domates, buğday, kiraz, şeftali, erik ve zeytin, ziraatı yapılan başlıca ürünlerdir. Sofralık üzüm üretimi önem kazandığından yayla bağcılığı gelişmektedir. Pamuk tarımı Gediz Havzası’nda yapılmaktadır. Tütün, kırsal kesimin geçim kaynağıdır. Kapari, kekik gibi alternatif bitkiler ekimi tanıtılmaktadır. Hububat; kırsal alanlarda tütün, taban arazilerde pamukla münavebeye girmektedir. Arpa üretimi, hayvanların yeşil ot ihtiyacını karşılamak için yapılmaktadır. Meyvecilikte şeftali, kiraz, erik ve incir üretimi önemlidir. Kiraz ve incir ihraç edilmektedir. Zeytin ağacı sayısı azdır. İlçede konserve fabrikalarının etkisi ile domates, biber ve hıyar ekimi önem kazanmıştır. Hayvancılık bitkisel üretim kadar önemli değildir.

İlçe merkezinin güneyinden E-23 karayolu, kuzeyinden ise demiryolu geçmektedir. Şehrin hava alanına uzaklığı yaklaşık 60 kmdir. İlçemize Ulaşım, il ve ilçelere bu yollarla yapılmaktadır. Yollar her mevsim İlçemize Ulaşıma açıktır. İlçemizin en önemli turistik tesisi Urganlı Kaplıcalarıdır. Suları karbondioksitli ve bikarbonatlıdır. Sıcaklığı 62 ile 67 derece arasında değişmektedir. Evliya Çelebi, bu kaplıcaya övgü dolu sözlerle, Seyahatnamesinde yer vermiştir.

İlçe son yıllarda yapmış olduğu yatırımlarla Ege Bölgesinde dikkatleri üzerine toplamıştır. Özellikle şehir içinde ve çevresinde yapılan çalışmalar ilçenin çehresini değiştirirken, Organize Sanayini bölgesinin %98 hissesinin Turgutlu Belediyesi’ne geçmesi ile birlikte belediyenin organize sanayide yapmış olduğu atılımlarda ve yatırımcıya getirmiş olduğu kolaylıklarla Organize Sanayi Bölgesini yatırımcılara daha cazip hale getirmiştir. Organize Sanayi Bölgesinin 1.etabındaki 74 parselin tamamı yatırımcılara tahsis edilirken, 2.etap çalışmaları da başlatılarak bu bölge için altyapı çalışmaları hızlandırılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde Çukurova Grubu BMC ile ilgili fabrika birimlerini Organize Sanayi Bölgemiz’e taşımak için çalışmalarına başlamıştır. Yine motosiklet piyasasında haklı bir yere sahip olan Modenas Firması da OSB’mizden yer alarak burada bir fabrika kurma çalışmasına başlamıştır. Ayrıca yine bu bölgeden bu fabrikalar için yan sanayi fabrikalarıda yer tahsisi yapılması üzere müracaata bulunmuştur. Diğer yandan bölgeyi diğer bölgelerden farklı kılan en büyük özellik ise gerek coğrafi konumundan dolayı gerekse İzmir’in banliyösü olmasından dolayı gerçek bir ihracat köprüsü durumunda olmasıdır. İlçede ayrıca Teknik Okul ve Meslek Yüksek Okulu teknik bölümleri olduğundan dolayı sanayi tesislerinde çalışmaya elverişli her türlü branşta kalifiye elaman mevcuttur.

İlçemiz eğitim konusunda da diğer şehirlere örnek teşkil edecek yatırımlar ve çalışmalar yapmaktadır. Belediye Başkanımız ve belediyemiz desteği ile yapılan Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksek Okulu bünyesine modern bir bina ve akabinde atölyeler yapıldı. Bu gelişmelerin yanısıra Belediye Başkanı M.Serhat Orhan ilçeye 4 yıllık bir fakültenin gelmesi için çeşitli girişimlerde bulunmakta, bu konuyla maddi ve manevi desteğini devam ettirmektedir.